Турция - Планината Арарат
Планината Арарат ( на арменски : ձրարատ, Ararat или Մասիս , Masis ; на кюрдски : Çiyayê Agirî ; по време на селджукския период: Eğri Dağ ) е най-високата планина в Турция , с надморска височина от 5137 метра. Планината Арарат е в източния край на Турция, на 16 километра западно от Иран и на 32 километра южно от Армения . 65% от планината е в провинция Iğdır , а останалите 35% са в границите на провинция Ağrı .
Имена и етимология
Турското име на планината, планината Арарат, се използва в езика от Късното средновековие . Традиционното персийско име на планината, Kūh-e Nūḥ ( персийски : کوه نوح ), означава планината на Ной. Планината, наречена çiyayê Agirî на кюрдски означава „Огнена планина“ .
Името Арарат е гръцка вариация на еврейската дума אֲרָרָט [ 12 ] , използвана в древни времена за урартите , които са живели в Арменските планини (еврейско произношение „Арарат“). Въпреки че планината обикновено е известна с това име в света, нито едно местно население, живяло в района, където се намира планината, не е използвало това име за планината. В класическата античност , особено в Geographica на Страбон , върховете на планината Арарат са споменати на старогръцки като Ἄβος ( Абос ) и Νίβαρος ( Нибарос ).
Въпреки че традиционното арменско име на планината е Масис (Մասիս) , имената Арарат и Масис се използват еднакво широко в днешна Армения. Смята се, че това име произлиза от средноперсийската дума masist (най-големият) или се е развило от протоиндоевропейския корен *mns- означаващ планина . Според археолога Армен Петросян името идва от планината Машу , спомената в Епоса за Гилгамеш .
Геоложки и географски особености
Симулация на планината Арарат
Планината Арарат се състои от два върха. Това са 5137-метровият връх Ататюрк [ 18 ] (Голям Арарат) и 3898-метровият връх Иньоню (Малък Агри). [ 19 ] Състои се от базалт до 4000 метра и андезитна лава на по-късни височини, показвайки характеристиките на вулканична планина .
Връх Арарат, с височината си от 5137 м, е не само най-високият връх в страната, но и единствената планина с ледена шапка от 10 km². [ 20 ] Сегашната граница на постоянния сняг на планината Арарат надвишава 4300 метра (Arkel, 1973). Blumenthal (1958) изчислява , че границата на постоянния сняг е намаляла до 3000 метра през плейстоцена . [ 21 ] Покривният ледник на върха на планината Арарат, вулканична планина, чийто връх е покрит със сняг и ледник с черепна шапка, който не се топи в продължение на четири сезона, е най-големият ледник в Турция.
Общо 11 ледникови езика, висящи от ледената шапка и вариращи по дължина между 1 и 2,5 km, са достигнали до 4200 m в южните подножия на планината и 3900 m в северните подножия. Най-големият от тези езици се намира в долината Хелдере в североизточната част на кратера. Поради екстремния наклон фрагменти от ледник се отчупват от време на време и водят до образуването на мъртъв ледник (регенериран ледник), покрит с отломки в по-ниските части на долината (около 2370 m). [ 20 ]
Морените в подножието на планината Арарат покриват много по-малка площ в сравнение с други планини. Причината за това може да се обясни с липсата на развити долини, с изключение на долината Cennetdere, липсата на високи наклонени върхове, които биха покрили горната част на ледника с изветрял материал, и материалите от понякога активен вулкан, покриващи по-стари моренни отлагания
Rелигиозно значение
Според еврейските и християнските вярвания планината Арарат е легендарна планина, защото е приютила Ноевия ковчег след Големия потоп . Тази планина е мястото, където корабът на Ной акостира, както е описано в книгата Битие в Танах и Стария завет . [ 30 ] В Корана се казва, че корабът на Ной " се установи на Куди ". [ 31 ] През 50-те години на миналия век подобните на кораби форми на въздушни снимки се тълкуват като индикация на Ноевия ковчег, но по-късно тези твърдения се оказват неоснователни.